შპს - სამეწარმეო საქმიანობის სამართლებრივი ფორმაა
შპს - სამეწარმეო საქმიანობის სამართლებრივი ფორმა
ბიზნესის დაწყება და მისი წარმატებული განვითარება მოითხოვს კონკრეტული სამართლებრივი ფორმის შერჩევას, რომელიც უზრუნველყოფს როგორც ფინანსური, ასევე სამართლებრივი დაცვის მაღალ დონეს. ერთ-ერთი ყველაზე პოპულარული სამართლებრივი ფორმა საქართველოში არის შპს (შეზღუდული პასუხისმგებლობის საზოგადოება), რომელიც აერთიანებს რამდენიმე მნიშვნელოვან უპირატესობას.
შპს-ს რეგისტრაციის პროცესი
შპს-ს რეგისტრაცია ითვლება შედარებით მარტივ პროცესად, რომელიც მოითხოვს გარკვეული დოკუმენტაციის მომზადებას და წარდგენას. რეგისტრაციისთვის საჭიროა:
• პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტი დამფუძნებლებისთვის;
• შპს-ს წესდება, რომელიც ასახავს კომპანიის ძირითად პრინციპებს და პარტნიორების უფლებებსა და ვალდებულებებს;
• გადაწყვეტილება კომპანიის შექმნის შესახებ, რომელიც უნდა იყოს ხელმოწერილი ყველა დამფუძნებლის მიერ.
რეგისტრაციის პროცესის დასრულების შემდეგ, შპს იღებს იურიდიულ პირის სტატუსს, რაც მას აძლევს შესაძლებლობას განახორციელოს საქმიანობა სამართლებრივად დაცული ფორმით.
შპს-ს სამართლებრივი მახასიათებლები
შპს-ს ძირითადი უპირატესობა არის მისი შეზღუდული პასუხისმგებლობის პრინციპი. პარტნიორები არ არიან პასუხისმგებელნი შპს-ს ვალდებულებებზე თავიანთი პირადი ქონებით, რაც ამცირებს მათ ფინანსური რისკის დონეს. ეს განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ახალი ბიზნესის დაწყებისას, სადაც რისკები ხშირად მაღალია.
გარდა ამისა, შპს-ს რეგისტრაციისთვის არ არსებობს მინიმალური საწესდებო კაპიტალის მოთხოვნა, რაც ამცირებს ფინანსურ ბარიერს ახალი ბიზნესის დასაწყებად. ეს ქმნის ხელსაყრელ პირობებს მცირე და საშუალო ბიზნესისთვის, რომელიც ხშირად არ ფლობს საკმარისი კაპიტალით საქმიანობის დასაწყებად.
შპს-ს ლიკვიდაცია და ვალდებულებები
შპს-ს ლიკვიდაცია შესაძლებელია პარტნიორების გადაწყვეტილებით, რაც უნდა აისახოს შესაბამის დოკუმენტაციაში. ლიკვიდაციის პროცესში, შპს უნდა მოაგვაროს ყველა ფინანსური ვალდებულება, რაც მოიცავს საგადასახადო ვალდებულებებს და კრედიტორებთან ანგარიშსწორებას.