საქართველოსა და იტალიის რესპუბლიკას შორის ორმხრივი თანამშრომლობის მნიშვნელობა
ვიცე-პრემიერი და საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრი ვახტანგ გომელაური იტალიის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩს მასიმილიანო დ'ანტუონოს შეხვდა, რაც მნიშვნელოვანი ნაბიჯია საქართველოსა და იტალიის ურთიერთობების გაღრმავების მიმართულებით. შეხვედრა წარიმართა მეგობრულ და პარტნიორულ ატმოსფეროში, სადაც ყურადღება გამახვილდა ორ ქვეყანას შორის არსებული მჭიდრო ორმხრივი თანამშრომლობის მნიშვნელობაზე.
საქართველოსა და იტალიას შორის სამართალდაცვით სფეროში ნაყოფიერი თანამშრომლობა მტკიცედ ეფუძნება საერთო ინტერესებზე დაყრდნობილი მექანიზმების ეფექტიან გამოყენებას. ეს მექანიზმები საშუალებას აძლევს ორმა ქვეყანამ იზრუნოს უსაფრთხოების საერთო გამოწვევებზე, გააუმჯობესოს ინფორმაციის გაცვლა და ხელი შეუწყოს სამართალდამცავი უწყებების მიერ განხორციელებულ ერთობლივ ოპერაციებს.
შეხვედრის ფარგლებში, მხარეებმა განიხილეს სამომავლო პერსპექტივები, რომლებიც ორი ქვეყნის სამართალდამცავი უწყებების თანამშრომლობას კიდევ უფრო გააღრმავებს და გააფართოვებს სხვადასხვა მიმართულებით. ეს პერსპექტივები მოიცავს ახალ ინიციატივებსა და პროექტებს, რომლებიც მიზნად ისახავს ორმხრივი თანამშრომლობის გაძლიერებას.
შეხვედრის დასასრულს, ვახტანგ გომელაურმა მასიმილიანო დ'ანტუონოს მადლობა გადაუხადა საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის მხარდაჭერისთვის, ასევე ორ ქვეყანას შორის მეგობრული ურთიერთობების განმტკიცებაში შეტანილი წვლილისთვის.
ეს შეხვედრა ხაზს უსვამს საქართველოსა და იტალიის რესპუბლიკის ურთიერთობების სიღრმეს და იმ შესაძლებლობებს, რომლებიც ამ ორ ქვეყანას შორის თანამშრომლობის გაძლიერებასთან არის დაკავშირებული. ასეთი ურთიერთობები საერთაშორისო არენაზე საქართველოს პოზიციების განმტკიცებასა და უსაფრთხოების სფეროში ნაყოფიერი პარტნიორობის განვითარებაზე მიუთითებს.