საკუთრების უფლების რეგისტრაცია მემკვიდრეობის საფუძველზე
ადვოკატი / Advokati | lawyer / iuristi / ადვოკატის ნომერი / ადვოკატი / სტატიები / მემკვიდრეობა / ოჯახური დავები / სანოტარო სერვისები / უძრავი ქონების რეგისტრაცია / ქონებრივი დავები / ქართველი ემიგრანტების ადვოკატი საქართველოში
მემკვიდრეობის საფუძველზე საკუთრების უფლების რეგისტრაცია ნიშნავს გარდაცვლილი პირის (მამკვიდრებლის) ქონების გადასვლას სხვა პირზე/პირებზე (მემკვიდრეებზე).
არსებობს მემკვიდრეობის ორი სახე: კანონით და ანდერძითმემკვიდრეობა.
კანონით მემკვიდრეობა გამოიყენება მაშინ, როდესაც მამკვიდრებელს არ დაუტოვებია ანდრეძი,
თუ წარმოდგენილია ზოგადი ხასიათის სამკვიდრო მოწმობა, მაშინ მემკვიდრემ/დაინტერესებულმა პირმა ასევე უნდა წარმოადგინოს იმ უფლების დამდგენი დოკუმენტის დედანი ან სათანადო წესით დამოწმებული ასლი, რომლის საფუძველზეც მამკვიდრებელს წარმოშობილი ჰქონდა საკუთრების/სარგებლობის უფლება.
sakutrebis ufleba, memkvidreobis safudzveli, memkvidreobis migeba, anderdzit memkvidreoba, kanonit memkvidreoba, udzravi qoneba, memkvidre, anderdzi, საკუთრების უფლება, მემკვიდრეობის საფუძველი, მემკვიდრეობის მიღება, ანდერძით მემკვიდრეობა, კანონით მემკვიდრ